Іван Сірко


1 зірочка2 зірочки3 зірочки4 зірочки5 зірочок (3 глосів, оцінка: 4,67)
Loading...

Тема уроку: Іван Сірко – гроза бусурманів. Літературно – історичний портрет.

Автор: Трофімова Олена Володимирівна – учитель української мови та літератури

Скачати


Мета: – систематизувати матеріал з історії України, літератури, народознавства, художньої культури про козацтво, зокрема кошового отамана Івана Сірка; – виробляти навички компаративного аналізу, спостережливість, пам’ять, зв’язне мовлення; – прищеплювати любов і повагу до славної історії України та її творців.

Тип уроку: інтегрований (рідний край). Обладнання: портрети Івана Сірка, географічна карта Дніпропетровської області, ілюстрації козацьких клейнодів і зброї, збірка творів Григорія Бідняка.

Хід уроку

І. Організація класу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.

1. Вступне слово вчителя. Доброго дня, вельмишановні панни та панове! Рада вітати Вас на засіданні науково – літературної студіі. Сьогодні ми познайомимося з непересічною особистістю, можна сказати нашим земляком, отаманом славної Запорозької Січі. Хто це? Відгадайте.

2. Поетична сторінка. Як добре подумаєш, то, звісно, вгадаєш. Із Мерефи родом отамана знаєш? Коли трапилось кому в Капулівці бувати, То той може прізвище моє відгадати. Маю й ім’я я просте, мене Йваном звати, Як почують бусурмени – кіньми не догнати. (Діти називають ім’я І.Сірка). – Ось портрет Івана Дмитровича Сірка, вдивіться уважно в його мужнє обличчя. (Додаток № 1).

ІІІ. Робота над темою уроку.

1. Образ Івана Сірка Учитель української літератури:

– Щоб більше дізнатися про славного й непереможного Івана Сірка на наше засідання запрошений учитель історії. Учитель історії: Любі друзі. Сподіваюсь, що сьогодні ви поповните сторінку життя І.Сірка новим змістом, пізнаєте його глибше і відкриєте нові грані характеру цього козацького лицаря. Пропоную в 2 колонки у зошити записати позитивні і негативні риси отамана. Сучасні історики вивчають питання місця народження Івана Сірка – Поділля чи Слобожанщина? Але достеменно відомо, що його сім’я, дружина та 4 дітей, проживали під Харковом в слобідці Мерефа. Все життя Сірко провів на війні. Там він відзначався великодушністю і безкорисливістю. Він ніколи не брав для себе військової здобичі, а ділив її порівну між козаками, частину відсилав до монастирів. На війні себе вів надзвичайно хоробро і винахідливо. Польський король Ян ІІІ Собезький писав: «Сірко – вояк справний і в ратних справах великий знавець». Українські літописці Самовидець, Грабянка та Величко називали його великим ватагом, славним кошовим атаманом, він мав відзнаки влади – булаву і бунчук. (Додаток № 3, 4). Історики прирівнювали до Чингізхана та Тамерлана. Татари ж називали Урус – Шайтаном, тобто руським чортом, а татарки – матері лякали його іменем своїх дітей. Турецький султан навіть видав фірман (наказ) молитися в мечетях за погибель Сірка. 2. Проблемне питання: – То ж якими рисами відзначався Іван Сірко? Поясніть: які з даних прислів’їв краще розкривають риси характеру кошового отамана? За рідний край – хоч помирай. Або будемо на Русі, або пропадемо усі. Берись дружно – не буде сутужно. Чужого не візьму, а за своє постою. Перемагай труднощі розумом, а небезпеку – досвідом. Що знаєш, що вмієш – те за плечима не носити. 3. Робота в групах. Завдання. Кожна група – історики, прозаїки, поети – підготували розповіді про Івана Сірка. А. Історики. Ми підготували розповідь про Сірка на основі документів, зібраних Дніпропетровськими істориками. Розповіді дітей. (Додаток 2).

Бесіда:

• Що нового про Сірка ви дізналися?

• Які риси характеру Сірка – отамана ви записали?

Б. Поети. 1 учень. – Ми підготували поезію «Іван Сірко: останній дотик до святинь життя», який написав наш земляк – марганчанин – відомий український поет Григорій Прокопович Бідняк, член Спілки письменників України. 2 учень. Зачитує поезію (додаток № 5). – Якими рисами характеру доповнили портрет славного отамана?

4. Словникова робота. Іван Сірко жив столітті, в часи боротьби з татаро – турецькою навалою. Відтоді багато слів увійшло в нашу мову. Давайте пояснимо слова, які увійшли до української мови з тюрк сякої. Вони зустрінуться у розповідях та текстах.

Кіш, слобода – козацьке селище.

Козак – вільна, незалежна людина.

Джура – зброєносець, хлопець біля коней.

Характерник – чаклун, чарівник. Литаври – великі барабани.

Повторення теорії літератури (легенда, переказ).

В. Прозаїки. – Ми підготували декілька розповідей про Івана Сірка. Серед них є легенди й перекази. 1. «Легенда про народження Сірка».

2. «Кошовий Сірко» («Літературне придніпров’я», видавництво «Дніпрокнига» том 1 2002 рік ст.352 – 353).

5. Бесіда: Яка з цих розповідей легенда, а яка переказ? Доведіть свою думку. – Які нові грані характеру Івана Сірка відкрилися вам? Робота з текстом.

6. Читання переказу «Як Сірко переміг татар» («Українська література», 5 клас, 1997 р. Автори Н.Волошина, О.Бандура с. 34 – 35).

7. Еврістична бесіда. – До яких хитрощів удався кошовий? – Що в цьому творі є реальним, а що фантастичним? – Як ви вважаєте, цей текст легенда чи переказ? Обґрунтуйте.

8. Завдання. Визначити тему та головну думку твору, як «Сірко переміг татар» (використовується метод «Мозковий штурм»). Учитель української літератури. Ви чули, що І.Сірка називали «душею козаків», «грозою бусурманів», «легендою віків». Все своє життя він боровся за визволення України. То звідки ж брав кошовий отаман силу, мудрість, ненависть до ворогів? Звичайно ж з любові до рідної землі, до рідного народу, до волі. Учитель історії. Ось на карті ви бачите о. Хортиця, де була збудована Запорозька Січ – місце народження козацтва.

В нашій місцевості було розташовано ще 6 січей. Це Томаківська, Базавлуцька, Микитинська, Чортомлицька, Кам’янська, Підпільна (Нова). Всього ж їх було 8. Слід пам’ятати, що запорозьке козацтво – це унікальне явище світової історії, бо протягом трьох віків козацькі загони захищали рідну земля від завойовників.

IV. Підсумок уроку. Учитель української літератури – Наше засідання добігло кінця. Сказаного було багато. Та ми повинні зробити висновок з усього почутого. Систематизуймо ж все сказане і складемо інформаційне гроно до характеристики кошового отамана Івана Сірко. Патріот Великодушний Безкорисливий І В А Н Хоробрий Винахідливий С І Р К О Відважний Непостійний Незалежний Мудрий характерник «Душа козаків» «Гроза бусурманів» – Вельмишановні панни та панове! Підводячи підсумок, слід наголосити, що завдяки вашій пошуковій роботі Іван Сірко став нам ближчим, його образ засяяв багатьма новими гранями. А ще ми більше дізналися про історію нашого краю, яким повинні пишатися, а головне – примножувати його славу своїми вчинками. V.

Домашнє завдання. 1. Відшукати інші легенди про Івана Сірка. 2. Підготувати «поетичну хвилинку» на тему «Героїчне минуле запорозького козацтва».